Serwis Łyżew

CENNIK OSTRZENIA ŁYŻEW

Rodzaj usługi:Cena:
Ostrzenie łyżew (hokejowych i figurowych)30 zł
Profilowanie poprzeczne* (rowek, zmiana profilu)35 zł
Profilowanie wzdłużne** (zmiana obłości płozy)35 zł

UWAGA: na ogół nie ostrzymy łyżew „od ręki”, zwykle z dnia na dzień.

Profilowanie polega na nadaniu płozie profilu:
* poprzecznego – potocznie zwanego rowkiem czyli wycinka koła o promieniu od 10 do 35 mm. Głębokość rowka wynosi odpowiednio od 0,2 mm do 1,0 mm. Usluga ta poprawia tzw. trzymanie plozy na lodzie, szczególnie podczas jazdy po łuku w wychyleniu do środka skrętu i dotyczy wszystkich rodzajów łyżew i wszystkich użytkowników. Zbyt głęboki rowek poprawia trzymanie ale powoduje, że podczas próby hamowania (szczególnie sposobem hokejowym) łatwo zahaczyć o lód i stracić równowagę;
** wzdłużnego czyli odpowiedniego wygięcia (uniesienia) płozy. Usługa ta dotyczy najczęściej profesjonalnych łyżwiarzy na przykład hokeistów. Dzięki temu łyżwa jest szybsza bądź stabilniejsza. Maszyna posiada programy dopasowane zarówno dla bramkarza jak i zawodnika z ataku.

CAG ONE PROFILER

Jesteśmy posiadaczami jednej z niewielu w Polsce profesjonalnej maszyny do ostrzenia łyżew szwedzkiego producenta ÖMEK/Cag One. Posiada wbudowany komputer dzięki któremu można programować ostrzenie łyżwy z dokładnością do 0.011 mm.
Największym atutem maszyny jest to, że sama wykonuje posuw łyżwy podczas procesu ostrzenia, zachowując przy tym stałą prędkość ostrzenia oraz właściwy kąt nachylenia płozy w stosunku do kamienia ostrzącego. Wystarczy tylko umieścić łyżwę w specjalnym uchwycie, zablokować i gotowe!!!

PORADY SERWISOWE..

1. Zacznijmy od podstawowej zasady: każde nowe łyżwy wymagają ostrzenia.
2. Jak powinny być naostrzone łyżwy?
Płoza powinna mieć minimalny rowek wzdłuż. Tak naprawdę to nie jest rowek tylko promień (wycinek koła), który zostaje wyprofilowany od dołu płozy odpowiednim kamieniem.
Od razu uprzedzamy, że na świeżo naostrzonych łyżwach jeździ się zupełnie inaczej, więc zalecamy ostrożne wejście na lód 😉 Świeżo naostrzone łyżwy mają inną przyczepność (nie ślizgają się na boki), więc wszelakie manewry typu hamowanie, obroty będą utrudnione, dopóki łyżwy się trochę nie stępią.
3. Jak często powinniśmy ostrzyć łyżwy?
Wiele osób jeżdżących na łyżwach rekreacyjnie często bagatelizuje ich ostrość. Tymczasem ostrość płozy bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz samego użytkownika, zapobiega ślizgom bocznym oraz poprawia komfort jazdy. Łyżwy powinno się ostrzyć w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż raz lub dwa razu w sezonie. Jeżeli czujemy, że tracimy przyczepność – to już należy naostrzyć 😉
4. Gracze hokejowi w zależności od pozycji, na których grają używają różnych fragmentów ostrza łyżwy do poruszania się. Przy użyciu maszyny CAG ONE możemy naostrzyc te fragmenty ostrza łyżwy w żądany sposób, a więc możemy nadac odpowiedni profil ostrzonej łyżwie.

INSTRUKCJA KONSERWACJI ŁYŻEW:

1. Zalecamy proste i ostrożne czyszczenie ręką przy użyciu letniej wody, mydła (w żadnym wypadku proszku do prania) i ewentualnie szczoteczki.Do czyszczenia nie wolno używać środków chemicznych.
2. Łyżwy należy suszyc w temperaturze pokojowej w bezpiecznej odległości od źródeł ciepła.
3. Po zakończeniu sezonu łyżwiarskiego wypchaj łyżwy papierem i połóż w ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu.
4. Łyżwy ostrz tylko w specjalistycznych serwisach (czytaj: Okoń-SKI), własnoręczne ostrzenie może doprowadzic do nieodwracalnego uszkodzenia ostrza.